Seo Nedir?

Seo Nedir?

Seo Nedir?

Seo arama motorlarında üst sıralarda yer alabilmek için kullanılan bir yöntemdir.  İç seo ve Dış seo olmak üzere iki çeşit seo yönetimi mevcuttur. Google ve diğer arama motorları başta olmak üzere reklam veremeden organik arama sonuçlarında üst sıralarda yer almamızı sağlayan çalışmalara seo ismini veriyoruz.

İç Seo Nedir Ne İşe Yarar?
İç Seo Nedir Ne İşe Yarar?

İç Seo Nedir?

İç seo ‘ ya bir benzetme yaparsak bir bina düşünün. Öncelikle bu binanın temeli atılıyor değil mi? Peki biz bu temelden çalarsak, eksik malzeme ya da kalitesiz bir malzeme kullanırsak ne olur? Sonucu hüsran olur. Ne kadar dıştan güzel olursa olsun ne kadar güzel, kaliteli bir işçilik te çıkartsanız temel bozuk olduktan sonra diktiğiniz binanın sağlam olma ihtimali çok düşüktür. SEO ‘ da tıpkı böyledir.  Bu örnekten baz alırsak eğer ; İç seo öncelikle sitemizi kendi içerisinde güçlendirmektir. Nasıl yani ? ; örneğin bu yazdığımız makale içerisinde iç seo nedir dedik değil mi? İç seo nedir ile alakalı sadece bir makale yazıp o makaleye bu makaleden bold (kalın) yazı tipini seçerek link verirsek kendi sitemiz içerisinde kendi yazdığımız makaleye bu iç seo olur. Yani kullanıcıları kısacası sitemizin içinden çıkmaması için o kadar güzel ifade etmeliyiz ki ;  Ziyaretçimiz Seo nedir? Yazısına geldiğinde iç seo nedir? Önce onu okumak isteyecektir. Okuduktan sonra tekrar makaleye dönecektir peki burada nasıl bir yol izlemeliyiz iç seo nedir? İçerisinde de aynı şekilde seo nedir? Diye bir başlık açıp oradan da geri aynı makaleye yönlendirmeliyiz. Bu şekilde bir kısır döngüye girmesini sağlayabilir ve takipçimizin sitede bol vakit geçirmesini sağlayabiliriz.

Seo kriterlerinden biriside bounce rate oranıdır. Yani sitemize bir kişi kaç dakika kalmış hemen çıkma oranı gibi bir çok kriter seo ‘ ya etki eden faktörler arasında yer almaktadır. Seo ‘yu etkileyen o kadar çok faktör var ki bunlardan en önemlilerini bu makalemiz içerisinde yer vermeye çalışacağız.

Seo danışmanlığı
Ankara seo danışmanlığı hizmetlerimizden faydalanarak Google’de üst sıralara yükselmeye nedersiniz?

Dış Seo Nedir?

“Dış Seo” isminden de anlaşılabileceği üzere dışarıdan alacağımız referans, link’lerdir. Dış Seo ‘da önemli olan kriterler vardır. Peki nedir bunlar? Örneğin Facebook, Google, Pinterest, Twitter yüksek otorite puanına sahip ve asla spam link sayılmayacak backlink kaynaklarıdır. Facebook Grup oluşturmak ve grupda sitemizin link’ine yer vermek kalitesini arttıracaktır. Tumblr gibi bir çok sosyal platformlarda sitemize link vermek sitemizin seo açısından yükselmesine ve backlink sayısının artmasına neden olacaktır.

Dış seo yani backlink dediğimiz kavram No Follow ve Do Follow olarak iki çeşittir. Do follow link  anlamı kısaca örnek vermek gerekirse ; Ben bu siteye kefilim ve kendi otorite puanımdan bu siteye puan vermeyi paylaşmayı kabul ediyorum kefilim demektir. No follow ise ben bu siteyi tanıyorum, tavsiye ediyorum fakat kefil değilim demektir. Do follow aldığınız linkler eğer güvenilir siteler değil ise spam yerse otomatikmen sizinde spam score ‘niz yükselebilecektir.

Bir sonraki makalelerimizde seo’yu daha detaylı olarak inceleyeceğiz. Black hat seo ve White hat seo olmak üzer seo taktikleri mevcuttur. Hacklink gibi bir çok taktik seo kriterleri arasında yer almaktadır. Bizler seo uzmanları olarak beyaz şapka ( White hat seo ) taktiğini kullanmaktayız.

ankara seo ajansı
ankara seo ajansı

Peki bu seo kriterleri neye göre hesaplanıyor?

Seo kriterleri sitenin yaşı, domainin otorite puanı, satın alınan domainin kaç yıllık süre ile satın alınmış olması ( domain güvenirliliği ) , sitenin backlink sayısı , Alexa değeri , Makale sayısı , Makalelerin özgün ve kopya içerik olmaması gibi bir çok kritere göre sıralanmaktadır.

Seo ‘da başarılı Olabilmek İçin Gerekli Adımlar Nelerdir?

Seo’da başarılı olabilmek için öncelikle düzenli olarak günlük 2 adet makale girilmesi gerekmektedir. Bu makalelerimizin özgün olması ve kopya içerik olmaması gerekmektedir. Google’yi baz alırsak önceliğimiz özgün makale olmalı. Daha sonra imleme siteleri , Sosyal medya siteleri ile yazdığımız makaleleri Folkd, Pinterest, Medium.com, Twitter, Facebook, Reddit, Youtube gibi bir çok platformda imleyerek yani bağlantılarımızı paylaşarak google’nin ve diğer arama motorlarının hızlı indekslemesini sağlayabilirsiniz.

Peki bu işlemler neden bu kadar önemli? İmleme sitelerininin Seo pazarındaki önemi nedir?

Sosyal medya siteleri bol hit trafik alan sitelerdir. Bu tür sitelerden etiket yöntemi ile # anahtar kelimemizin başına yazarak (Hastag) organik arama sonuçlarında ön planda çıkmamızı sağlayacak kriterlerdendir.  Yazdığımzı makaleleri imlerken neredeyse Google botlarının saniyeler tabir ettiğimiz kısa sürelerde sürekli aktif olarak veritabanlarını gezer ve hemen anında indeksler. Hızlı indeks almamız ve otorite puanımızı yükseltmemiz açısından sosyal platformlar oldukça caziptir.