Google Dış Bağlantı Backlink Önemi

google-dis-baglanti-backlink-onemi

Google Dış Bağlantı Backlink Önemi

Google iç seo ve dış seo ‘nun önemini bir önceki makalemizde bahsetmiştik. Ankara Seo Ajansı olarak sizlere seo kriterleri ile alakalı makalemizde’de seo’nun nasıl yapıldığı hakkında genel bir bilgi vermiştik.

Dış bağlantıların önemi google nezlinde giderek artmaktadır. Bir Diğer Kriter ise Dofollow ve Nofollow etiketleridir. Dış bağlantılarda en çok karşılaştığımız sorunlardan birisi ise spam’a giren sitelerdir. Güvendiğiniz tanıtım yazısı yada geri link backlink aldığınız sitenin güvenilirliğini google nezlinde yitirdiğinde beraberinde zincirleme link verdiği tüm sitelerin spam olarak algılanması ve google indekslerinden anında silinmesi gibi malesef olumsuz durumlar ile karşılaşılmaktadır. Peki nasıl bir önlem alabiliriz?

Dış bağlantılarda Dofollow etiketinin zararları

Dış bağlantılar geri link backlink verirken dofollow link çıkışı vermeniz web siteniz üzerinden referans olduğunuz yani kefil olduğunuz anlamına gelir. Her web sitesine kefil olabilir misiniz? ya kefil olduğunuz site bir yanlış yaparsa? ya size de zarar verirse? işte bu yüzden %100 emin olmadığınız bir web sitesine dofollow etiketi tanımlamamalısınız. Aynı şekilde dofollow aldığınız linkleri Mozrank üzerinden sürekli kontrol etmek zorundasınız. Spam Flag ( spam skoru) yüksek siteleri derhal google webmasters tools üzerinden disallow aracı ile reddetmelisiniz gördüğünüz gibi biraz zahmetli ve sürekli takip isteyen bir linkleme sistemi google bu yüzden ötürü yeni bir strateji geliştirdi ve artık dofollow yerine nofollow etiketi getirdi. Peki nofollow ne işe yarar?

Dış bağlantıarda Nofollow etiketinin faydaları

Nofollow etiketi Dofollow’dan daha yararlıdır. Yani Google’ ye diyorsunuz ki evet ben bu siteye referansım fakat kefil değilim yapacağı herşeyden kendisi sorumludur. Ben sadece aranızda tanışmaya vesile oldum gerisi kendi sorumluluğundadır. Anlamını taşır. Bu da google ‘de karşı site spam ‘a düşse bile size yani referans olan siteye zarar vermez. Her site kendisinden sorumlu olur. Google için en faydalı link bu alacağınız linklerdir.